Solarni fotonaponski sustavi stvaraju napon , odnosno struju tako da fotoni , čestice iz spektra zračenja sunca, padaju na fotonaponske čelije koje generiraju napon. Zahvaljujući tom efektu, u mogučnosti smo stvarati energiju iz prirodno obnovljivog izvora, kojim nezagađujemo prirodu, smanjujemo ovisnost o fosilnim gorivima, povećavamo vrijednost naše imovine i štedimo novac.
Pa kako radi fotonaponski solarni sustav ?
Kad je solarni panel osvjetljen, suncem ili drugim izvorom svjetlosti, on proizvodi električnu energiju. Što je osvjetljenje jače i proizvedena energija je veća. Struja koju proizvode paneli je istosmjerna. Da bi je mogli koristit potrebno ju je pretvoriti u izmjeničnu struju, frekvencije 50 Hz i napona 230 V. Za to nam je potreban inverter ( izmjenjivač ). On pretvara istosmjernu struju u izmjeničnu, koju možemo koristit u kući. Kad solarni sustav ne proizvodi dovoljno struje za naše potrebe u kući, razliku nadoknađujemo iz postojeće električne mreže, a kad imamo višak, to vraćamo natrga u električnu mrežu. Za to se brine dvosmjerno brojilo, koje montira distributer (HEP). To brojilo mjeri koliko smo struje uzeli iz mreže, a koliko predali natrag u mrežu. S obzirom da distributer otkupljuje od nas preuzetu struju, naš se račun za struju za toliko umanjuje, pa može biti i da nećemo platiti ništa za utrošernu energiju. S obzirom na pad cijena sustava i kontinuiran rast cijena energije, a time i struje, vrijeme povrata investicije smanjilo se za 50%, pa je sad 5-7 godina, a uz korištenje poticaja i puno kraće. S obzirom na vijek trajanja solarnih sustava od 20+ godina, investicija je dugoročno vrlo isplativa i prije svega odgovorna i svjesna odluka kojom sad, osobno stvaramo bolju budućnost za sve.
Ako želite da vam napravimo neobvezujuću ponudu za projektiranje i instaliranje solarnog sustava na principu „ključ u ruke“ za vaš objekt, molimo vas da nas kontaktirate putem kontaktnog obrasca.